Viete, že... časť 13.

 


... paraorechy sú najobľúbenejším zdrojom selénu? Ide o antioxidant, ktorý imunitný systém a reakciu protilátok. Pôsobí preventívne proti rakovine, srdcovým chorobám a predčasnému starnutiu.

... tekvicové semienka sú dobrým zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín? Sú dôležité pre dobré fungovanie imunitného systému, zdravú pokožku, zrážavosť krvi, trávenie a nervovú sústavu. Najzdravšie sú v surovom stave, nesmažené a neslané. Ak nechutia v surovom stave, ľahkým opečením na panvici na sucho získajú príjemnú chuť.

... pupalkový olej stabilizuje hladinu hormónov? Olej z pupalky dvojročnej patrí k najbohatším zdrojom gama-linolénovej kyseliny, omega-6 nasýtenej kyseliny. V tele sa táto látka mení na prostaglandíny, látky podobné hormónom, ktoré pomáhajú regulovať imunitný systém, zlepšujú fungovanie nervovej sústavy a svalov.

... rutín v pohánke pomáha nielen pri všetkých cievnych ochoreniach? Pomáha pri nedostatočnom libide, impotencii, reumatických ochoreniach, artritíde, všetkých druhoch zápalov, krvácaní z ďasní a nosa. Pohánka pri jej pravidelnom konzumovaní utesňuje cievy, môže ich však pritom zužovať, čím dochádza k nepatrnému zvýšeniu krvného tlaku.

... surová červená repa a zeler majú najvyšší obsah organického sodíka? Obidve zeleniny pomáhajú k očiste organizmu, dobre čistia krv, posilňujú cievy, znižujú cholesterol, používajú sa pri omladzovacích kúrach. Môžeme ich konzumovať v podobe šalátov, šťiav, varenej zeleniny alebo v podobe polievky z červenej repy - boršč.

... kvet bazy je tradičný liek proti kašľu, prechladnutiu a horúčke? Podporuje potenie, povzbudzuje detoxikáciu a celkovú rezistenciu organizmu proti chorobám. Obsahuje vitamín C, flavonoidy, cholín, glykozidy, omega-3 a -6 mastné kyseliny (stopy), taníny, éterické oleje.

... ružičkový kel je jeden z najlepších zdrojov glukosinolátov, ktoré produkujú enzýmy zabraňujúce vzniku rakoviny? Je bohatým zdrojom vitamínu C a kyseliny listovej, ktoré podporujú telo, aby sa liečilo samo. Ružičkový kel obsahuje aj vitamín B5, stimulant imunity, ktorý spúšťa produkciu protilátok.

... jedna porcia čučoriedok obsahuje toľko antioxidantov ako päť porcií brokolice, jabĺk či mrkvy? čučoriedky obsahujú antioxidant kyselinu elagovú, ktorá sa považuje za preventívne pôsobiacu proti rakovine, tiež obsahuje antioxidant antokyanín, ktorý posilňuje krvné kapiláry, zlepšuje krvný obeh.

… minerálny prvok zinok má významný tlmiaci účinok na kožné ochorenie psoriázu? Zinok získame napríklad konzumáciou špargle, kapusty, cvikly, kukurice, strukovín, cibuli, sóje.

... kayenské korenie vykazuje silný antibakteriálny efekt? Tento jeho účinok je zosilnený karotenoidmi, flavonoidmi a ďalšími látkami prirodzene sa vyskytujúcimi v rastline, ktoré podporujú imunitný systém. Korenie významne redukuje nadmernú zrážanlivosť krvi a bolo dokázané, že reguluje krvný tok, posilňuje srdce, tepny a kapiláry.