|   ODŠŤAVOVAČE  |  IONIZÁTORY a ALKALIZÁTORY VODY   |  MLYNČEKY a VLOČKOVAČE  |  ZELENÉ POTRAVINY  | 
   
    Strava.sk| O PORTÁLE | NAPÍŠTE NÁM |                                           Piatok 20.4.2018                   Nech je strava vašim liekom (Hippokrates)
    

PREZENTÁCIA PRODUKTOV
SVET POTRAVÍN
Realita v číslach
Katalóg firiem SK
Katalóg firiem CZ
Organizácie
Poradne
Špecializované predajne
Stravovacie zariadenia
Súťaž
Podujatia
Knihy
Časopisy
FILMY
Slovník zdravej výživy
Jedlo pre dušu
Fotogaléria
Charita
Hľadaj >>

eshop VitaLine.sk
i n t e r n e t o v ý   o b c h o d
kamenná predajňa v Martine


Vitalne Karafy a pohare TC Energy

 

    
 "
Zamilovať sa znamená prestať
 porovnávať."
                    Otto Von Bismarck 

 

 
Ajurvedske bylinky Organi India

1. Zápcha - nepravidelné a namáhavé vyprázdňovanie
2.
Ako uviesť do rovnováhy kyseliny a zásady v tele - 1.časť
3. Pohánka - chudobný boháč

 

Gjoji - Kustovnica cinska
 
ako Oblubena stranka OBĽÚBENÚ stránku 

 ako Domovska strankaDOMOVSKÚ stránku

RSS - budte informovani o najnovsich clankoch na portale Strava.sk- čerstvé správy  

   vo Vašej čítačke správ >>
   Odstavovac SANA by Omega

   Odstavovac SANA by Omega

   Odstavovac SANA by Omega   Martinsky vegetariansky MAJALES

   SLNOVRAT festival


Med a jeho vlastnosti
Navigácia: Med a jeho vlastnostiVytlač stránku
Reklama

Med a jeho vlastnosti

Med sa oddávna považuje za vynikajúci prostriedok k zlepšovaniu celkového zdravotného stavu, predĺženiu života, obnoveniu síl a liečbe rôznych ochorení. O mede sa tvrdí, že zachováva mladosť a čulosť. 
 
Už pračlovek jedol med a používal ho i k liečbe. Napríklad slávny matematik starovekého Grécka Pythagoras tvrdil, že sa dožil vysokého veku, pretože stále užíval med. Starogrécky filozof Demokritos hovoril, že pre zachovanie zdravia je potrebné vnútro zavlažovať medom a vonkajšok olejom. Známy rímsky lekár Galenos odporúčal med pri rôznych ochoreniach. Aristoteles nazýval med dažďom, ktorý spadol na zem, aby ľudom trochu osladil život. Významný lekár, prírodovedec a filozof Avicenna upozorňoval: Ak si chceš uchovať mladosť, jedz med.
 
Na Rusi sa jedol med oddávna a ľudoví liečitelia využívali med a produkty včelárstva k liečeniu chorých. Na celom svete bol vďaka svojej výbornej kvalite preslávený ruský vosk, propolis a peľ spracovaný včelami. Liečivé vlastnosti medu a vosku sú spomínané už v textoch na brezovej kôre zo stredovekého Novgorodu .
  
Recepty ľudových liečiteľov týkajúce sa využitia medu a produktov včelárstva k liečbe ochorení sa v rodine predávali ústne z matky na dcéru z otca na syna. Bohužiaľ, kvôli prudkému rozvoju farmácie sa tieto znalosti ľudovej medicíny prestali od začiatku 20.storočia odovzdávať. 
  
Reklama
Dnes sa vie o vedľajších účinkoch liekov a znovu sa prebudil záujem o prírodné preparáty. Predpokladá sa, že propolis regeneruje orgány, peľ tkanivá organizmu a med zvyšuje imunitu a zaisťuje odolnosť voči rôznym ochoreniam.
 
Pre súčasného človeka je užitočné a niekedy aj nutné zoznámiť sa s receptami ľudovej medicíny, ktorých základom je med a iné včelie produkty.

Vlastnosti medu
 
Včelí med je produkt, ktorý včely vytvárajú z nektáru kvitnúcich rastlín. Od nektáru sa líši fyzickými a chemickými vlastnosťami. Med sa delí na dva základné druhy: kvetový a medovicový. Podľa spôsobu získavania sa med delí na vytáčaný, odkvapkaný a lisovaný.
  
I ďalšie produkty včiel ( propolis, peľ perga a materská kašička) majú liečebné vlastnosti.
 
Peľ perga je kvetový peľ spracovaný včelami, skladuje sa v plastoch a je zakonzervovaný medom, čo umožňuje jeho fermentáciu. Kvôli jeho užitočným vlastnostiam ich včelári nazývajú chlebovinou. Obsahuje vitamíny, aminokyseliny a enzýmy, ktoré sú pre človeka cenné. Pôsobia antimikrobiálne.
 
Materská kašička je vyrábaná včelami a je bohatá na užitočné látky. Obsahuje rovnaké množstvo aminokyselín, ktoré sú obsiahnuté v mäse, vajciach, a mlieku, ale materská kašička tieto produkty predbehuje množstvom asparágovej a glutámovej kyseliny. Materská kašička obsahuje aj bielkoviny, a preto je ľahko stráviteľná a svojím zložením blízka ľudskej krvnej plazme.
 
Materskou kašičkou sa živia včelie matky, čo im predlžuje život (pre porovnanie včelia matka žije až osem rokov a včelie robotnice približne 45dní).
 
Propolis je vyrábaný včelami z látok, ktoré zbierajú na rôznych rastlinách. Skladá sa z glykozidov, polysacharidov, trieslovín a živíc a oddávna sa využíva v medicíne, pretože má silný antimikrobiálny a antivírusový účinok.
Reklama

Fyzické a chemické vlastnosti medu
 
Med má ojedinelé vlastnosti: konzistenciu, farbu, vôňu a chuť. Obsahuje stopové prvky i vitamíny, vďaka ktorým je veľmi užitočný. Fyzické vlastnosti medu priamo súvisia s jeho druhom.

Konzistencia
 
Čerstvý med je číra polotekutá hmota, ktorá časom kryštalizuje a tuhne. Ak naberiete med lyžicou a otočíte ju, nedozretý med stečie. Zrelý med steká pomalšie a vytvára záhyby ako stuha.
 
Pokiaľ je čistý med zaviečkovaný v plastoch, zostáva tekutý. Med, ktorý obsahuje viac ako 20% vody, je neprirodzene tekutý. Koncentrácia cukrov, ich druh a zloženie ovplyvňujú kryštalizáciu medu. Čím viac je v mede fruktózy, tým dlhšie zostáva tekutý. Stupeň kryštalizácie medu ukazuje na jeho kvalitu.

Farba
 
Farbivá (karoten, xantofyl), ktoré sa nachádzajú v nektáry, spôsobujú, že med môže mať rôznu farbu: bezfarebnú, svetložltú, citrónovožltú, zlatožltú, tmavožltú, hnedozelenú alebo čiernu. Najsvetlejšiu farbu má agátový med (ide o sotva viditeľný odtieň). Prevládajúcou farbou kvetového medu je žltá, málokedy sa stretávame s tmavohnedou, ktorá má zelený nádych. Med, ktorý je nazbieraný na začiatku jari, býva jasnožltej až oranžovej farby. Med získaný zo zmesi lúčnych rastlín je skoro bezfarebný alebo má zelený odtieň.
 
Samostatná farba nie je kritériom pre určenie druhu medu. Medovicový med môže byť žltý, tmavočervený a tmavohnedý. Časom med stráca pôvodnú farbu, obvykle tmavne a pri kryštalizácii sa zosvetľuje.

Vône

Rôzne druhy medu sa líšia i vôňou; podľa nej možno posudzovať kvalitu a do určitej miery určiť aj pôvod medu. Intenzita vône závisí na množstve prchavých organických látok.
 
Niektoré druhy medu, napríklad med gaštanový, majú dosť slabú vôňu, podľa ktorej nemožno určiť druh. Medovicovému medu taktiež chýba vôňa. Časom z medu aromatické látky miznú, zvlášť ak sa nesprávne skladuje.

Chuť

Včelí med má príjemnú chuť, ktorá závisí na jeho pôvode a zložení. Vďaka spojeniu sladkosti cukrov a kyslosti, ktorá je pridaná organickými kyselinami, má med sladkú, ľahko kyslú chuť. Niektorým druhom medu (konkrétne gaštanovému, tabakovému a vŕbovému) je okrem sladkej chuti vlastná i horká chuť, ktorá môže byť veľmi silná. 
 
Sladkosť medu závisí na koncentrácii cukrov a od ich pôvodu. Najsladšiu chuť má med, v ktorom prevláda fruktóza. Med, ktorý je získavaný od včiel prikrmovaných cukrovým sirupom alebo invertným cukrom, je menej sladký než kvetový. Ak je v mede prítomná prímes sacharínu, dulcinu a glycerolu, môže byť veľmi sladký. Med, ktorý sa skladuje v kovovej nádobe, môže získať kovovú pachuť. Med, ktorý sa začína kaziť, má nepríjemnú kyslú pachuť.
Reklama

Stopové prvky v mede
 
V mede bol objavený fosfor, železo, horčík, vápnik, chlór, meď, síra, olovo a ďalšie prvky. Skoro všetci lekári zastávajú názor, že tmavý med obsahuje viac minerálnych látok. Med je jedným z produktov najbohatších na stopové prvky- vďaka tomu ho možno užívať v prípadoch, kedy je vhodné liečiť ochorenie stopovými prvkami.

Vitamíny
 
Med obsahuje i niektoré vitamíny. Pri výskumoch boli v mede objavené nasledujúce vitamíny: B1, B2, B3, B5, E, K, C a karotén. V mede sa nachádzajú i biogénne stimulátory, ktoré stimulujú životnú činnosť organizmu. Pri klinických testoch boli odhalené látky, ktoré stimulujú rast buniek.

Zdroj: MED - zázračný lék, 2010 Eugenika
Voľne preložené z češtiny.
 
 


VitaLine produkty pre zdravie a vitalitu
 VitaLine - produkty pre zdravie a vitalitu - eshop www.vitaline.sk
- predajňa v Martine

 

 
 REKLAMA
Bio Spirulina Health Link - VitaLine.sk
Prihlásenie
Meno

Heslo
 OK >>
Zabudol som heslo >>
Registrácia >>
Tip týždňa
Káva so zelenou kávou Línia Afroplants
- 80% praženej kávy + 20% sušených zelených kávových bôbov
- v sušených zrnách nedochádza k zmenám, pričom sú pôvodné látky v zrnách zachované
- zelené kávové zrná (bôby) pochádzajú z viacerých druhov kávovníkov
archív >>>
REKLAMA
Superpotraviny ...

Zeleny jacmen

 
CHIA semienka
 
GOJI
 
Kakaové boby
 
Aronia
 
Konopne semienka

Trstinova melasa

Chlorella
Projekt
Voda pre Zimbabwe
Voda pre Zimbabwe
Výživové centrá
Vý?ivové centrá

Reklama
Ručný odšťavovač >
Zachovava vitaminy a enzymy
Anketa
Pozeráte pri nákupe potravín na ich etiketách typy tzv. E - čiek ?
Áno
 51%
Nie
 16%
Niekedy
 20%
Nikdy
 14%
Počet hlasov: 12398
Reklama
Domáci výrobník rastlinného "mlieka"
SOYABELLA vyrobnik rastlinneho mlieka
Odporúčame
Vertikálny lis
OMEGA VRT
Najmenší a najľahší lis na svete
OMEGA odstavovac
Celonerezový lis
Angel Juicer - celonerezovy odstavovac
!NCLUDE(/templates/medialny_partner.jsp, 204)!
Copyright © VitaLine s.r.o. 2003 - 2015 VitaLine s.r.o.. Všetky práva vyhradené. Reklama na Strava.sk
Publikovanie a šírenie obsahu portálu je zakázané bez písomného súhlasu jeho prevádzkovateľa.
| strava.sk | správy tasr | recepty pre zdravie | ako na to? | viete, že ... | slovo odborníka | čitáreň zdravia | poznáte ich? | výber správ z internetu |
Stránky generuje redakčný systém WebJET spoločnosti InterWay a. s.