|   ODŠŤAVOVAČE  |  IONIZÁTORY a ALKALIZÁTORY VODY   |  MLYNČEKY a VLOČKOVAČE  |  ZELENÉ POTRAVINY  | 
   
    Strava.sk| O PORTÁLE | NAPÍŠTE NÁM |                                           Piatok 20.4.2018                   Nech je strava vašim liekom (Hippokrates)
    

PREZENTÁCIA PRODUKTOV
SVET POTRAVÍN
Realita v číslach
Katalóg firiem SK
Katalóg firiem CZ
Organizácie
Poradne
Špecializované predajne
Stravovacie zariadenia
Súťaž
Podujatia
Knihy
Časopisy
FILMY
Slovník zdravej výživy
Jedlo pre dušu
Fotogaléria
Charita
Hľadaj >>

eshop VitaLine.sk
i n t e r n e t o v ý   o b c h o d
kamenná predajňa v Martine


Vitalne Karafy a pohare TC Energy

 

    
 "
Zamilovať sa znamená prestať
 porovnávať."
                    Otto Von Bismarck 

 

 
Ajurvedske bylinky Organi India

1. Zápcha - nepravidelné a namáhavé vyprázdňovanie
2.
Ako uviesť do rovnováhy kyseliny a zásady v tele - 1.časť
3. Pohánka - chudobný boháč

 

Gjoji - Kustovnica cinska
 
ako Oblubena stranka OBĽÚBENÚ stránku 

 ako Domovska strankaDOMOVSKÚ stránku

RSS - budte informovani o najnovsich clankoch na portale Strava.sk- čerstvé správy  

   vo Vašej čítačke správ >>
   Odstavovac SANA by Omega

   Odstavovac SANA by Omega

   Odstavovac SANA by Omega   Martinsky vegetariansky MAJALES

   SLNOVRAT festival


Šťavy z bobuľových plodov - chutná medicína z lona prírody
Navigácia: Šťavy z bobuľových plodov - chutná medicína z lona prírodyVytlač stránku

        Autor:  John Heinerman
        Zdroj:  Encyklopedie léčivých šťáv
        Vydal:  Pragma, 2000


Šťavy z bobuľových plodov - chutná medicína z lona prírody
John Heinerman


Vždy s príchodom teplého počasia sa roztrhne vrece s bobuľovými plodmi všetkých druhov. Sú chutné a pod šupkou ukrývajú rozsiahly liečebný potenciál. Sú považované za čistiace, dezinfekčné a upokojujúce prostriedky s blahodárnym vplyvom na vylučovanie.

Najlepšie sú mäkké a čerstvé, práve odtrhnuté z kríku či stromu. Najjednoduchšia a zrejme aj najstaršia metóda prípravy štiav z bobuľovín spočíva v tom, že rozmačkané plody zalejeme horúcou vodou, necháme asi hodinu stáť a následne scedíme cez sito. Ďalej je možné nasypať bobuľky do džbánu s vodou, nechať ho celý deň stáť v žiari letného slnka a večer jeho obsah zliať. V prípade, že bude treba šťavu dosladiť, používajte výhradne med, alebo javorový sirup, nie obyčajný cukor.

Šťavy z bobuľovín majú ochladzujúce účinky. To znamená, že pri horúčke, úpale alebo smäde z veľkého letného tepla nič tak účinne nezníži teplotu ľudského organizmu ako tieto druhy ovocia.

Reklama
Terapeutické využitie

Ostružina. Znižuje vysoký krvný tlak (vďaka vysokému obsahu draslíka), pomáha ľuďom trpiacim anémiou, zmierňuje krvácanie pri silnej menštruácii. Pokiaľ sa šťava z ostružín zohreje na platni a potom sa ešte veľmi teplá pomaly usrkáva cez slamku, dokáže uľaviť aj pri tom najhoršom kašli. Je výborná pri liečbe reumatizmu, zápalu mandlí, srdcových problémoch, hnačke, chronickom zápale slepého čreva, žlčových kameňoch a niektorých prípadoch pruhu.

Čierna a červená ríbezľa. Sú priamo ideálnymi prostriedkami na hnisavé infekcie v ústach (afty) alebo v pošve (zápal pošvy). Keď sa podajú horúce, vyvolajú potenie a pomôžu telu zahnať nachladnutie alebo horúčku.
Čierna ríbezľa je jedinečný prostriedok pre zmiernenie pomliaždenín, krvácavosti ďasien,  presakovania drobných kapilár, liečbu hemoroidov (je významným zdrojom vitamínu C a bioflavonidu rutínu). Zároveň je veľmi prospešná pri takých chorobách, ako je roztrúsená skleróza.
Šťava z červenej ríbezle je mimoriadne antiseptická a je dobrá pri žltačke a prílišnej kyslosti krvného obehu.

Borievka. Šťava pôsobí priaznivo pri pakostnici (dne), ľadvinových kameňoch, chronickej hnačke, úplavici, bolestiach v krku, výtoku, týfe, ekzémoch, lupienke a vyrážke. Pitie borievkovej šťavy je ako prevencia infekcie močových ciest oveľa účinnejšia ako samotná liečba.

Tip pre Vás:
Pokiaľ chcete borievky uchovávať bez toho, aby ste ich museli mraziť, poradíme Vám jeden trik. Borievky preberte, všetky popraskané, pomačkané alebo prezreté vyberte, najlepšie rovno zjedzte.  Tie neporušené a suché umiestnite do litrových pohárov a hore nechajte tak na palec voľného miesta. Pokiaľ nebudete mať možnosť uskladniť borievky na tmavom mieste, použite fľaše z farebného skla. Keď budete mať fľaše naplnené, pridajte k borievkam jednu malú lyžičku obyčajnej kuchynskej soli a opatrne nimi zatrepte. Zazátkujte ich (úplne postačí poriadne utiahnutý skrutkový uzáver). Bez toho, aby ste fľašami trepali, uložte ich na tmavé miesto. Takto vydržia takmer navždy! Bobuľky pustia trochu šťavy, ale zostanú pekne tvrdé. Ani neskvasia, ani sa neskazia.

Egreš. Šťava je veľmi dobrá pri akýchkoľvek poruchách činnosti pečene, ktoré sú sprevádzané príznakmi ako nechutenstvo, potiahnutý jazyk, zápcha, bolesti hlavy, nevoľnosť, poblednutosť a zriedka tiež ľahká žltačka. Egrešová šťava pôsobí ako zázračná pleťová voda pri ohni sv. Antonka, Rosenbachovej chorobe a podobných poruchách, ktoré sú typické akútnym zápalom pokožky a sú jasne vymedzené početnou vyrážkou. Zmes bazovej a egrešovej šťavy bude v takom prípade dokonalým balzamom, skoro ako živá voda.

Kľukva
(príbuzná čučoriedok). Jej šťava je veľmi dobrým prostriedkom na liečbu močových ciest, ľadvinových infekcií a kameňov. Môže tiež pomáhať pri nedostatočnej činnosti štítnej žľazy.

Baza. Šťava je dobrá na zväčšené mandle a zdurené žľazy, napríklad lymfatické uzliny. Je zvlášť vhodná pre deti, ktoré majú osýpky, zápal príušných žliaz (tzv. príušnice) alebo ovčie kiahne. Pomáha znižovať teplotu. Uľavuje od ušných bolestí. Bazová šťava nemá konkurenciu čo sa týka liečby ekzémov, lupienky a vyrážky spôsobovanej škumpou jedovatou (v takom prípade sa šťavou oplachuje pokožka na postihnutom mieste). Obklad namočený v studenej bazovej šťave urobí hotové zázraky pri popáleninách a oparení!
Reklama

Malina a černica. Šťava skvele pôsobí pri chudokrvnosti (anémii), hypoglykémii, vysokom krvnom tlaku, tehotenských nevoľnostiach a bolestiach, ranných nevoľnostiach či nevoľnostiach z cestovania dopravnými prostriedkami, únave, bežnom nachladnutí, chrípke, skorbute, žalúdočných vredoch, srdcových problémoch, ľadvinových kameňoch, horúčke, bolestivej menštruácii, hnačke, hnisavej infekcii, pohlavne prenosných chorobách a zlom krvnom obehu (prekrvenie).

Jahoda. Šťava má dobré účinky na slabozrakosť a prasknuté žilky v očiach. Ak sa zuby čas od času vyčistia hustou jahodovou šťavou, zamedzí sa tvorbe zubného kameňa a zápalu sliznice ďasien. Ak človek raz alebo dvakrát za týždeň vypije pohár nápoja namiešaného v rovnakom pomere z jahodovej a malinovej šťavy, pomôže to odstrániť toxické látky, ktoré sa nahromadili v krvnej plazme; to isté je dobré proti akné, rôznym pupáčikom, vriedkom, karbunkulom a popraskanej nezdravej pokožke.


Súvisiace produkty:

Healthyjuicer - elektricky odstavovac - lisElektrický HealthyJuicer je novým štandardom na poli odšťavovačov. Ide o výkonný tlakový typ odšťavovača, ktorý "melie" ovocie a zeleninu, vrátane tvrdých typov zeleniny, ako sú mrkvy. Pretože, na rozdiel od iných odšťavovačov nevytvára vďaka nízkootáčkovej prevádzke žiadne teplo, sú zachované všetky enzýmy a výsledná šťava je naozaj "živá"! HealthyJuicer lisuje šťavu pomocou jednej šnekovej hriadele. Pokračovanie >>

Healthjuicer manualny odstavovacManuálny Healthyjuicer je nový odšťavovač, fungujúci na princípe šetrného lisovania surovín za pomalých otáčok. Bol navrhnutý a skonštruovaný v USA na základe dlhoročných skúseností s čerstvými šťavami a ich prípravou. Je vhodný hlavne pre odšťavovanie listovej zeleniny, bylín a mladých listov obilia (tzv. wheatgrass), ale taktiež mnohých druhov ovocia a zeleniny. Pokračovanie >>


Silne zasadotvorna Chlorella pyrenoidosa GW
 
 REKLAMA
Bio Spirulina Health Link - VitaLine.sk
Prihlásenie
Meno

Heslo
 OK >>
Zabudol som heslo >>
Registrácia >>
Tip týždňa
Káva so zelenou kávou Línia Afroplants
- 80% praženej kávy + 20% sušených zelených kávových bôbov
- v sušených zrnách nedochádza k zmenám, pričom sú pôvodné látky v zrnách zachované
- zelené kávové zrná (bôby) pochádzajú z viacerých druhov kávovníkov
archív >>>
REKLAMA
Superpotraviny ...

Zeleny jacmen

 
CHIA semienka
 
GOJI
 
Kakaové boby
 
Aronia
 
Konopne semienka

Trstinova melasa

Chlorella
Projekt
Voda pre Zimbabwe
Voda pre Zimbabwe
Výživové centrá
Vý?ivové centrá

Reklama
Ručný odšťavovač >
Zachovava vitaminy a enzymy
Anketa
Pozeráte pri nákupe potravín na ich etiketách typy tzv. E - čiek ?
Áno
 51%
Nie
 16%
Niekedy
 20%
Nikdy
 14%
Počet hlasov: 12398
Reklama
Domáci výrobník rastlinného "mlieka"
SOYABELLA vyrobnik rastlinneho mlieka
Odporúčame
Vertikálny lis
OMEGA VRT
Najmenší a najľahší lis na svete
OMEGA odstavovac
Celonerezový lis
Angel Juicer - celonerezovy odstavovac
!NCLUDE(/templates/medialny_partner.jsp, 204)!
Copyright © VitaLine s.r.o. 2003 - 2015 VitaLine s.r.o.. Všetky práva vyhradené. Reklama na Strava.sk
Publikovanie a šírenie obsahu portálu je zakázané bez písomného súhlasu jeho prevádzkovateľa.
| strava.sk | správy tasr | recepty pre zdravie | ako na to? | viete, že ... | slovo odborníka | čitáreň zdravia | poznáte ich? | výber správ z internetu |
Stránky generuje redakčný systém WebJET spoločnosti InterWay a. s.